?

Log in

No account? Create an account
Багато слів про один фільм, який ще не вийшов - VJ [entries|archive|friends|userinfo]
VJ

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Багато слів про один фільм, який ще не вийшов [липень. 30-е, 2009|04:13 pm]
VJ
Коли формував для сайту список майбутніх прем'єр, зустрів один фільм, на який буду чекати з особливим нетерпінням. Йдеться про фільм "Агора" режисера Алехандро Аменабара - автора "Море всередині" з Хав'єром Бардемом та "Інших" з Ніколь Кідман.
"Агора" - не трилер про привидів і не драма про інвалідів, а історичний "біопік" про Іпатію Олександрійську. Може хто не знає про неї, то трохи розповім:

Іпатія народилась десь близько 370-го року в родині Теона Олександрійського - грецького вченого. Він був останнім, як зараз кажуть, директором сумнозвісної Олександрійської бібліотеки. Втім, Теон не лише був адміністратором - він видав, зі своїми коментарями, "Начала" Евкліда, вірші Аратуса і "Альмагест" свого співвітчизника Птолемея, в зауваженнях до якого вперше в історії описав періодичні коливання земної осі на 8 градусів, себто, як видно, людиною був високоосвіченою і мудрою. Такою ж виховав і свою доньку - на відміну від ворожої до жінок християнської традиції, грецькі жінки мало в чому були обмежені, тому Іпатія дуже швидко досягла надзвичайних успіхів. Варто лише зазначити, що вже в тридцять років від народження її було покликано до Олександрійського університету очолити кафедру та читати лекції з філософії і математики. Та цими науками інтереси Іпатії не обмежувались - вона була надзвичайно високоосвіченою навіть на свої часи людиною. Зокрема Іпатія написала свої коментарі до творів поетів Аполонія Пергського та свого земляка Діофанта, склала астрономічний атлас відомих на її час небесних тіл, редагувала коментарі свого батька до "Альмагеста" і нарешті саме вона винайшла ареометр - прилад для вимірювання щільності рідин. Вражає? Особисто мене - так. Але враження бувають різні - хтось приємно здивований, хтось - страшно заздрить. Зокрема префект міста Олександрія Орестес належав до перших - він був другом Іпатії і вони довгі часи проводили в диспутах, через які Іпатія навіть впливала на життя міста, підказуючи префекту потрібні, на її думку, рішення. І не треба думати про щось непристойне - Іпатія філософськи відносилась і до сексуальних стосунків, тому жила і померла цнотливою. До других же відносилась релігійна влада міста, а точніше олександрійський патріарх, чиї тісні стосунки з префектом сильно постраждали внаслідок появи серед знайомих Орестеса Іпатії, котра, м'яко кажучи, не схвалювала агресивну політику церковної влади. Та спочатку про епоху, в яку не пощастило народитися Іпатії.

Йшов час царювання останнього імператора єдиної Римської імперії Феодосія - нагадаю, що в історичних підручниках він іменується "Великим". За які такі заслуги? За довершення починань одного зі своїх попередників - Констянтина, теж "Великого", а саме - агресивне розповсюдження християнства. Саме при ньому було зруйновано основну частину грецьких храмів і скульптур, і, зрештою, припинено в 393 році тисячолітню традицію Олімпійських ігор. Рідну для Іпатії і Теона Олександрію не оминула "гірка чаша добросердої релігії" - 385-го року патріархом Олександрійським було призначено Теофіла, нині одного зі святих православної церкви, фанатика і палкого ненависника язичників та єретиків. За шість років в місті було закрито усі храми, окрім християнських, а іновірці постійно піддавались прилюдним приниженням. Усі нехристияни були змушені або забути про відправляння власних релігійних служб, або проводити їх в підпіллі, намагаючись уникнути уваги слуг патріарха. На шостому році його правління один з таких викритих підпільних храмів став приводом для розгромної промови Теофіла, пересипаної образами і погрозами на адресу язичників. Це стало останньою краплею, і ті підняли бунт, намагаючись захистити свою честь. Проте християн було більше, і за ними була сила римської армії - протестуючих відтіснили до Серапеума, головної частини Олександрійського музею, частиною якого була і та сама бібліотека.Тим часом імператору Феодосію було відіслано лист від Теофіла , де відповідно до точки зору останнього змальовувались події в місті і пропонувалося "язичників, які не відали, що творять" пощадити, а храм зруйнувати. Рішення Феодосія не забарилося - він схвалив усі дії і рішення патріарха. Користуючись цією "індульгенцією" християни під керівництвом Теофіла вчинили справжню вакханалію: було знищено не лише Серапеум - були стерті з лиця землі усі нехристиянські храми, зображення на будинках і навіть посуд, на якому були намальовані язичницькі боги. Скільки при цьому від послідовників "мирної релігії" постраждало людей - скромно замовчується.

Звісно, така атмосфера не була надто сприятливою для розвитку наук та мистецтв, але Іпатія продовжувала жити в рідному місті, більше того - розпочала традицію публічних зібрань у себе вдома, для висловлення власних думок і обговорення їх з присутніми. Попри дії християн сама Іпатія не стала до них нетерпимою - серед її студентів було багато прихильників цієї релігії, та й про Іпатію збереглося хоч трохи відомостей через те, що вона вела переписку з кількома християнськими діячами. Як стверджують деякі хроністи, одного разу повз її будинок проїжджав патріарх Кирило - племінник Теофіла, який обійняв його посаду після смерті останнього. Кирило, одноліток Іпатії, був здивований неймовірною кількістю коней та людей. Коли він запитав, що там відбувається - йому сказали, що зараз буде говорити Іпатія, відома вчена і філософ, до якої приходять люди навіть з інших міст. Цілком можливо, що вражене самолюбство патріарха, і так не надто прихильного до Іпатії через її вплив на префекта, котрий все частіше скаржився імператору на злочини, що їх чинили християни в місті, виганяючи з нього язичників та єретиків, стало останнім поштовхом до подальших подій. Для причини довго думати не було потрібно - одного березневого ранку на вулицях Олександрії, неспокійних навіть вдень, було знайдено вбитого вночі, цілком можливо що звичайними грабіжниками, одного з ченців сусіднього монастиря. Кирило зібрав прихильників і виголосив перед ними палку промову про "невинно убієнного брата", який став жертвою, безсумнівно, язичників, котрих очолює клята відьма Іпатія. Розпалений його словами та давньою міжрелігійною війною натовп, очолюваний найближчим помічником Кирила, монахом Петром Читачем, перехопила возик Іпатії, на якому вона поверталась додому з університету. Оскаженілі монахи та натовп добровільних "помічників" роздягли догола жінку, про красу якої складали вірші навіть по той бік Середземного моря, і протягли її за волосся до нещодавно "християнізованого" язичницького храму. Як свідчить сучасник Іпатії Сократ Константинопольський, там нещасну жінку по-звірячому вбили, ще з живої здерши шкіру гострими уламками глечиків, після чого тіло було роздерте на шматки і спалене. Як висловилось одразу кілька відомих грецьких вчених - зі смертю Іпатії остаточно згасло полум'я античної науки. Натомість саме з цього моменту почалось Середньовіччя - часи безконтрольного панування християнства, яке записане тепер в історію вогнищами інквізиції, на яких горіли книжки єретиків і цілі народи, а "воїни Христові" вогнем і мечем почали поширювати "істинну віру" по всіх континентах.

От про цю саму Іпатію Аменабар і зняв фільм. Головну героїню буде грати Речел Вейз (близнята з фільму "Констянтин" та Ізабель з "Фонтану"). Під катом кладу кілька знімків з фільму, прокат якого почнеться з жовтня. Ролик можна переглянути за посиланням вище - здається, буде надзвичайний фільм.

ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: maryxmas
2009-07-30 01:56 pm (UTC)
будь такий хороший, продублюй цей шикарний пост до feminism_ua?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: vjn
2009-07-30 02:16 pm (UTC)
Дякую за оцінку :)
Продублював.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: maryxmas
2009-07-30 02:23 pm (UTC)
ти ж моя киця :)
пост дійсно дуже гарний.
щоправда, з тих джерел, що я читала про Гіпатію, вона все ж не вела геть цнотливий образ життя, і в неї були чоловіки.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: vjn
2009-07-30 02:27 pm (UTC)
===щоправда, з тих джерел, що я читала про Гіпатію, вона все ж не вела геть цнотливий образ життя, і в неї були
===чоловіки.

Ну, я скористався твердженням "In the style of women of that period in positions of high respect, Hypatia remained a virgin throughout her life." з http://www.abc.net.au/science/slab/inspire/hypatia.htm
Вони не праві?
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: maryxmas
2009-07-30 02:33 pm (UTC)
ну, мене там не було, і чи ділила вона із кимось ліжко, я не знаю.
тому зійдемось на тому, що різні джерела кажуть з цього приводу різне.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: trina_ka
2009-07-30 03:45 pm (UTC)
цікаво! уже хочу подивитися)
(Відповісти) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: vjn
2009-09-15 11:14 am (UTC)
Цілком можливо - принаймні деякі думки у них точно співпадають.
(Відповісти) (Parent) (Thread)